Winners of previous years' club competitions


Competitions 2017-18

Competition                                    Adjudicator Winner
Short Story Shirley Blair Dianne Haley
General Novel Michael Malone Rosemary Hector 
Poetry Michael Pederson       Angela Blacklock-Brown  
Non-fiction Article          Kellan MacInnes Mary Johnston / Linda Decker 
Flash Fiction Members Cecilia Rose


Competitions 2016-17

Competition AdjudicatorWinner

Flash Fiction Competition Mulgray Flash Fiction Trophy

members' vote Cecilia Rose
Poetry Competition Valerie Gillies  Beverley Casebow

Young Adult Novel Competition

Claire McFall Sheila Adamson

Short Story Competition

Zoe Strachan Olga Wojtas

General Article Competition

Anne Hamilton Beverley Casebow

Dramatic Monologue Competition 

Liz Hare Kate Blackadder


Competitions 2015-16

Competition AdjudicatorWinner

Flash Fiction Competition Mulgray Flash Fiction Trophy

members' vote Beverley Casebow
Poetry Competition Marjorie Lotfi Gill  Mary Johnston

Children's Novel Competition

Ross MacKenzie Sheila Adamson
Gothic Novel Competition

Linda Dryden Cecilia Rose

Short Story Competition

Rosemary Gemmell Kate Blackadder

General Article Competition

Caithness Writers Club Kate Blackadder

Crime Writing Competition 

Russell McLean Gillean Somerville Arjat


Competitions 2014-15

CompetitionAdjudicatorWinner

Poetry Competition
Muriel Barnet Trophy

Colin Will Kate Blackadder

Flash Fiction Competition Mulgray Flash Fiction Trophy

members ' vote Olga Wojtas
Themed Writing Competition
Alanna Knight Trophy
Victoria Hendry  Beverley Casebow

Short Story Competition
Harry Cummings Trophy

Jen Butler Beverley Casebow
Drama Competition
Margaret McNeill Trophy
Tom Murray Kath Hardie
Life Writing Competition Molly Marquis Trophy Bashabi Fraser Charlotte Bray
Children's Short Story Competition 
Mulgray Trophy
Katy Lockwood-Holmes Beverley Casebow

 

Competitions 2013-14

CompetitionAdjudicatorWinner

Flash Fiction Competition Mulgray Flash Fiction Trophy

members ' vote Joan Dunnett
Poetry Competition
Molly Marquis Trophy
Brian Johnstone Mairi Wilson

Drama Competition
Margaret McNeill Trophy

John Binnie San Cassimally
General Article Competition 
Harry Cummings Trophy
Christine Richard Kitty Johnstone
Children's Short Story Competition 
Mulgray Trophy
Keith Gray  Finola Scott
General Short Story Competition
Alanna Knight Trophy
Rachel Marsh Mairi Wilson
Themed Writing Competition 
Muriel Barnett Trophy

Kath Hardie  Mairi Wilson

 

 

Competition Winners 2012-13

CompetitionAdjudicatorWinner

Flash Fiction Competition Mulgray Flash Fiction Trophy

members ' vote Marie-Therese Taylor
Poetry Competition
Muriel Barnett Trophy
Tessa Ransford Mairi Wilson

General Short Story Competition
Molly Marquis Trophy

Kate Blackadder  Sheila Adamson
Young Adult Novel Competition 
Margaret McNeill Trophy
Lindsay Fraser Sheila Adamson
Monologue Competition 
Harry Cummings Trophy
Peter Arnott Helen Welsh
General Article Competition
Mulgray Trophy
David MacVey Gillean Arjat
Adult Novella Competition Alanna Knight Trophy

Rosemary Gemmell Sheila Adamson

 

Competition Winners 2011-12

CompetitionAdjudicatorWinner
Poetry Competition
Mulgray Trophy
Dennis O'Donnell Kate Blackadder

Drama Competition Harry Cummings Trophy

John Shedden Anne Graham
General Article Competition
Margaret McNeill Trophy
Olga Wojtas Kath Hardie
General Short Story Competition
Alanna Knight Trophy
Jill Finlay Kath Hardie 
Children's Story Competition
Molly Marquis Trophy
Aileen Paterson Petrina McGinn 
Adult Novel Competition
Alanna Knight Trophy
Chris Longmuir Sheila Adamson 

 

Competition winners 2010-11 

CompetitionAdjudicatorWinner
Poetry Competition
Muriel Barnett Trophy
Kona Macphee Mary Johnston
General Article Competition
Mulgray Trophy
Laure Paterson Anne Graham
Children's Picture Book Competition
Margaret McNeill Trophy
Margaret Forrester Philippa Rae
General Short Story Competition
Harry Cummings Trophy
Regi Claire Gillean Somerville-Arjat
Novel Competition
Alanna Knight Trophy
Alanna Knight Marianne Paget